Gródek


Gródek - 1 Gródek - 2

Urząd Gminy Gródek

ul. Chodkiewiczów 2
16-040 Gródek
tel. 85 718 06 64
fax 85 811 00 10
grodek.pl
e-mail: sekretariat@grodek.pl

Miejscowości należące do gminy Gródek:

Bagno, Bielewicze, Bobrowniki, Borki, Chomontowce, Downiewo, Dzierniakowo, Glejsk, Gobiaty, Gródek Gródek, Grzybowce, Jakubin, Jaryłówka, Józefowo, Józefowo, Kołodno, Kondycja, Kozi Las, Królowe Stojło, Płachowszczyzna, Sosnowy Brzeg, Królowy Most, Kuberka, Łużany, Mieleszki, Mieleszki-Kolonia, Mostowlany, Narejki, Nowosiółki, Pałatki, Pieszczaniki, Piłatowszczyzna, Podozierany, Podzałuki, Przechody, Radunin, Radunin, Ruda, Skroblaki, Skroblaki, Słuczanka, Sofipol, Straszewo, Stryjenszczyzna, Świsłoczany, Turowo, Waliły, Waliły, Waliły-Stacja, Wiejki, Wierobie, Wyżary, Załuki, Zarzeczany, Zasady, Zielona, Zubki, Zubry.

Charakterystyka gminy Gródek

Gmina Gródek położona jest we wschodniej części Powiatu Białostockiego, nad rzeką Supraśl na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Cały obszar gminy Gródek leży w strefie Zielonych Płuc Polski. Przez gminę przebiega trasa międzynarodowa Białystok - Bobrowniki.

Historia

Nazwa Gródek pochodzi od obronnego grodu, który znajdował się w granicach dzisiejszej miejscowości w czasach wczesnohistorycznych. Gródek był ważnym ośrodkiem na szlaku Grodno - Bielsk - Drohiczyn, dlatego już od XII wieku zaczęło rozwijać się osadnictwo. Najazdy jaćwieskie, a później konflikty litewsko - ruskie i litewsko - krzyżackie doprowadziły do wyludnienia tych ziem. Warowny gród prawdopodobnie w tym okresie został zniszczony. Pod koniec XV wieku wieku ziemie należące do dzisiejszej gminy Gródek nadał król Kazimierz Jagiellończyk rodowi Chodkiewiczów. Iwan Chodkiewicz uczynił z Gródka, swoją główną siedzibę.

W połowie XVI wieku Gródek otrzymał prawa miejskie. W tym czasie miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, rzemieślniczym oraz centrum rolniczym i leśnym. W kolejnych wiekach ziemia gródecka często zmieniała właścicieli, należała kolejno do: Paców, Sapiehów, Mniszchów, Potockich, Radziwiłłów. Taka sytuacja wpłynęła negatywnie na rozwój regionu, znaczenie Gródka zmalało zwłaszcza, że żaden z kolejnych właścicieli nie uczynił tutaj swojej siedziby. W XVIII wieku Gródek zmienił swój charakter, z osady rzemieślniczo - handlowej przekształcił się w osadę rolniczo - karczmarską.

Po upadku państwa polskiego ziemię gródecką włączono do Rosji. Po 1831 roku czyli w momencie wprowadzenia granicy celnej między Królestwem Polskim a Cesarstwem Rosyjskim Gródek stał się dogodnym miejscem do lokalizacji zakładów włókienniczych produkujących na rynki wschodnie. Gródek utracił prawa miejskie w 1897 roku, mimo to osada nadal się rozwijała. Powstały nowe zakłady włókiennicze, cegielnia i zakład stolarski. Na tym terenie działały różne organizacje robotnicze, dochodziło do strajków, zamieszek, manifestacji. Istniejące jeszcze zakłady zostały w większości zniszczone w trakcie II wojny światowej. W uznaniu postawy mieszkańców "za wybitny udział w walkach klasowych oraz antyhitlerowskim ruchem oporu" Gródek został odznaczony w 1977 roku Krzyżem Grunwaldu III klasy.

Gospodarka

Gmina jest rejonem o charakterze rolniczym. Przeważają na jej terenie gospodarstwa indywidualne specjalizujące się w uprawie zbóż i ziemniaków oraz hodowli bydła mlecznego. W regionie zarejestrowane są 303 podmioty gospodarcze, z których 11 należy do publicznego sektora własności, reszta znajduje się w rękach prywatnych.

Kultura, oświata, sport

W gminie istnieją nastęujące placówki oświatowe: przedszkole samorządowe, dwie szkoły podstawowe. W Gródku działa Gródecki Ośrodek Kultury, który organizuje m.in. różnego rodzaju imprezy, takie jak:  "Dni Gródka", "Spotkania zespołów obrzędowych", "Siabrouskaja Biasieda" i "Basowiszcza".

We wsi Waliły mieszka i tworzy wybitny artysta - malarz Leon Tarasewicz, autor wielu wystaw w kraju i za granicą. Reprezentował on Polskę na biennale sztuki w Wenecji, a jego dzieła są wystawiane i sprzedawane na całym świecie. Ponadto jest on przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gródeckiej i jednym z redaktorów gazety "Wiadomości Gródeckie - Haradockija Nawiny".

Walory turystyczne gminy

Ziemia gródecka posiada wiele walorów turystycznych, takich jak: ciekawa rzeźba terenu, czyste powietrze, obfitujące w grzyby i jagody lasy. Przez obszar gminy przechodzi też wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i kołowych oraz rowerowych. Wyznaczone są też ścieżki przyrodnicze. Atrakcyjność turystyczna regionu wzrosła po wybudowaniu zbiornika wodnego we wsi Zarzeczany. Jest to szansa dla rozwoju turystyki. Otoczenie zbiornika ma być zagospodarowane pod plażę, pomosty, parking, tereny letniskowe, obiekty hotelowo - turystyczne z gastronomią i działki budowlane.

Atrakcje przyrodnicze:

* Zbiornik wodny we wsi Zarzeczany.

Zabytki:

  • Gródek
    • Góra Zamkowa
    • Cerkiew prawosławna p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowana w latach 1946 - 1947 w miejscu, gdzie prawdopodobnie wzniesiono pierwszą w Gródku cerkiew ufundowaną przez Chodkiewiczów już w XV wieku.
    • Kaplica na cmentarzu prawosławnym p.w. Opieki Matki Boskiej z 1862 roku, drewniana o konstrukcji zrębowej, z ikonostasem.
    • Kościół rzymskokatolicki p.w. Najświętszego Serca Jezusowego zbudowany w latach 1933-1936, z barokowymi ołtarzami - głównym i bocznymi.
    • Cmentarz żydowski.
  • Królowy Most
    • Kaplica p.w. Św. Anny z około 1840 roku.
    • Cerkiew prawosławna par.p.w. Św. Anny z okresu 1913-1914 r.
  • Mieleszki Kolonia
    • Drewniany dwór z końca XVIII wieku
  • Mostowlany
    • Cerkiew prawosławna par.p.w. Św. Jana Teologa z 1862 roku, rozbudowana w okresie 1908-1909.
    • Kaplica greckokatolicka , obecnie prawosławna cmentarna z końca XVIII wieku.
  • Nowosiółki
    • Kapliczka prawosławna z około 1850 roku.
  • Waliły
    • Park dworski XIX-wieczny.

Polecane firmy:

ul. Młynowa 10 lok.3, Gródek
tel. 853070855
grodek@perlowy-usmiech.pl