Zabłudów


Zabłudów - 1

Urząd Miejski Zabłudów

ul. Rynek 8
16-060 Zabłudów
tel. 85 718 81 00
fax. 85 718 81 00
um@zabludow.pl
http://um.zabludow.wrotapodlasia.pl/

Miejscowości należące do gminy Zabłudów:

Aleksicze, Białostoczek, Bobrowa, Bogdaniec, Borowiki, Borsukowizna, Ciełuszki, Dawidowicze, Dobrzyniówka, Dojlidy Górne, Dojlidy-Kolonia, Folwarki Małe, Folwarki Tylwickie, Folwarki Wielkie, Gnieciuki, Halickie, Józefowo, Kamionka, Kaniuki, Kołpaki, Kościukówka, Kowalowce, Koźliki, Krasne, Krynickie, Kucharówka, Kudrycze, Kuriany, Laszki, Łubniki, Łukiany, Małynka, Miniewicze, Nowosady, Ochremowicze, Olszanka, Ostrówki, Pasynki, Pawły, Płoskie, Protasy, Rafałówka, Rudnica, Ryboły, Rzepniki, Sieśki, Skrybicze, Słomianka, Solniki, Tatarowce, Teodorowo, Zabłudów, Zabłudów-Kolonia, Zacisze, Zagórki, Zagruszany, Zajezierce, Zwierki, Żuki, Żywkowo.

Charakterystyka gminy Zabłudów

Gmina Zabłudów mieści się na południowy - wschód od Białegostoku, na Wysoczyźnie Białostockiej. Siedziba gminy miasto Zabłudów leży nad rzeką Rudnią, na trasie Białystok - Bielsk Podlaski - Siemiatycze - Lublin.

Historia

Pierwsze wzmianki o Zabłudowie pochodzą już z XIII wieku. Od 1525 roku osada należała do wojewody nowogrodzkiego Aleksandra Chodkiewicza. Prawa miejskie uzyskał Zabłudów w 1533 roku. Syn Aleksandra Chodkiewicza ufundował w mieście cerkiew, szkołę ludową i drukarnię. W późniejszych latach dobra te były w posiadaniu Paców, Leszczyńskich, Sanguszków i Radziwiłłów. W XVI wieku Krzysztof Radziwiłł ufundował w Zabłudowiu zbór ewangelicki oraz szkołę, od tego czasu miejscowość ta stała się centrum kalwinizmu. Wielokrotnie odbywały się w nim synody kalwinów litewskich. Zabłudów był ponadto ośrodkiem polskiego arianizmu.

Pod koniec XIX w. w Zabłudowie powstały warsztaty tkackie, zakłady produkujące sukno, garbarnie. W 1939r. prawie 70% mieszkańców miasta stanowili Żydzi. W czasie II wojny światowej istniało tam getto, z którego 1,5 tys. osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

Infrastruktura

W gminie Zabłudów funkcjonuje 3 biologiczne oczyszczalnie ścieków o łącznej przepustowości 490 m3/dobe. Z sieci wodociągowej korzysta w Zabłudowie 1 tys. mieszkańców (46,8%), natomiast z sieci kanalizacyjnej 0,6 tys. (24,8%).

Gospodarka

Gmina Zabłudów jest gminą o charakterze rolniczym. W gminie funkcjonuje 726 podmiotów gospodarczych, z czego 18 należy do publicznego sektora własności, natomiast reszta znajduje się w rękach prywatnych. Przedsiębiorstwa zajmują się głównie handlem, budownictwem, przetwórstwem i transportem. Działalność agrarna koncentruje się w szczególności w środkowej i południowej części gminy, zaś w części północnej w związku z bliskością miasta wojewódzkiego skupia się zabudowa mieszkaniowa jedno i wielorodzinna oraz tereny pod działalność gospodarczą.

Kultura, oświata, sport

Walory turystyczne gminy

Szlaki turystyczne:

Rowerowy: * Obwodnica wokół Białegostoku - 50 km (żółty): Bokiny - Baciuty - Turośń Dolna - Turośń Kościelna - Juchnowiec Kościelny - Zabłudów - Bobrowa Dolina - Supraśl.

Zabytki

Zabłudów:

  • Kościół św. Piotra i Pawła z 1840r. zbudowany na wzór katedry wileńskiej.
  • Klasycystyczna cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej z 1854r.
  • Rynek i prostokątną sieć ulic wyznaczoną w XVI w.
  • Cmentarna kaplica katolicka z 1857r.

Krasne:

  • dworek z lat 1935-37 pułkownika Tadeusza Manteuffla - Szoege, znanego historyka-mediewisty, obecnie państwowy dom dziecka.

Polecane firmy:

Protasy
tel. 857491638 , 600370970
firma@karbon-sc.pl
FIRMA KARBON S.C. ALINA SOKÓŁ, ADAM SOKÓŁ - Logo
ul. Białostocka 75, Zabłudów
sklep@ejzamojtuk.pl
EJ ZAMOJTUK SP. Z O.O. - Logo
Skrybicze
tel. 857325906 , 509251686
biuro@ajokna.com.pl
AJ OKNA S.C.OKNA, DRZWI, BRAMY. - Logo