Mielnik
Władze samorządowe gminy:
Wójt Gminy - Eugeniusz Wichowski
Przewodniczący Rady - Mieczysław Jaroszuk
Urząd Gminy Mielnik
ul. Piaskowa 38
17-307 Mielnik
tel. (0-85) 657-72-41
fax. (0-85) 657-71-21
www.mielnik.com.pl
e-mail: mielnik@zetobi.com.pl
Miejscowości należące do gminy Mielnik: Adamowo-Zastawa, Adamowo-Zastawa, Dębniak, Grabowiec, Homoty, Końskie Góry, Koterka, Maćkowicze, Mętna, Mielnik, Moszczona Królewska, Niemirów, Oksiutycze, Osłowo, Pawłowicze, Poręby, Prowały, Radziwiłłówka, Sutno, Tokary, Wajków, Wilanowo, Żołędne.
charakterystyka
Gmina Mielnik jest najbardziej wysuniętym na południowy - wschód regionem powiatu Siemiatycze. Podobnie jak cały powiat leży na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej. Od wschodu gmina graniczy z Białorusią a od południa z rzeką Bug.
Pierwsze wzmianki o Mielniku pochodzą z około XI wieku. Rozwój osady zapewniało położenie na dwóch ważnych szlakach handlowych, pierwszym była rzeka Bug, zaś drugim droga z Wilna do Krakowa. W XI i XII wieku ziemia mielnicka należała do rosyjskiego księcia Daniela Szwarno. W 1240 roku na osadę Mielnik najechali Tatarzy, natomiast okolica została zniszczona przez książąt teutońskich w 1378r. W XIV i XV wieku ziemie te należały do Litwinów. Ważnym etapem w rozwoju Mielnika było nadanie mu praw miejskich w 1440 roku, które utracił on w 1934 roku. W XVI wieku zaczęto wydobywać kredę z znajdujących się w okolicy licznych złóż. Miejscowość została poważnie zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Rzeka Bug w tym regionie tworzyła często linię frontu podczas działań I i II Wojny Światowej. Niemcy rozmieścili swoje wojska na południowo-zachodnim, a Rosjanie na północno-wschodnim brzegu rzeki.
Gmina Mielnik mieszkańcy utrzymują się z rolnictwa. Na jego obszarze dominują gospodarstwa indywidualne zajmujące się uprawą zbóż, mniejszą rolę odgrywa produkcja ziemniaków, roślin pastewnych i przemysłowych oraz warzyw. Gospodarstwa zajmują się również hodowlą bydła, głównie mlecznego. Gmina Mielnik słynie z złóż kredy. Odkrywki na uroczysku "Głogi" oraz obok Góry Zamkowej są obecnie zasypane. Jedyne czynne wyrobisko znajduje się przy ulicy Białej i ciągnie się w kierunku Góry Uszeście. W gminie istnieje drobna działalność gospodarcza głównie o charakterze handlowo usługowym. Zarejestrowanych jest 149 podmiotów gospodarczych, z czego 10 należy do publicznego sektora własności, reszta znajduje się w rękach prywatnych. Przyszłość regionu można upatrywać w rozwoju turystyki i agroturystyki oraz rolnictwa ekologicznego.
Udany wypoczynek zapewni duża i malownicza rzeka Bug, nieskażone środowisko, czyste powietrze, bogate w runo leśne lasy oraz przyjazny klimat nacechowany właściwościami leczniczymi. Dodatkową atrakcją dla przyjeżdżających będzie możliwość uczestniczenia w krwawych bądź bezkrwawych łowach, wędkowanie oraz spływy kajakowe.
Atrakcje turystyczne gminy:
* Szlak bunkrów (Linia Mołotowa
* Szlak bunkrów (23 km)
* Szlak Kupiecki 'żółty' (40 km)
* Szlak kupiecki 'zielony' (24 km)
* Spływ po rzece Bug
Zabytki gminy Mielnik:
Mielnik:
* Układ urbanistyczny.
* Góra Zamkowa z grodziskiem - z XI -XII w. wraz z pozostałościami późniejszego zamku, z dobrze widoczną fosą opadającą ku nadbużańskim łąkom stromą 60-metrową skarpą. Ze szczytu rozciąga się widok na rzekę Bug.
* Kościół z 1913r. w stylu neobarokowym.
* Bożnica żydowska z I poł. XIX.
* Cerkiew 1825r. zbudowana w stylu klasycznym.
* Ruiny kościoła zamkowego z pocz. XV w.
* Cerkiew cmentarna z 1777r.
Maćkowicze, Osłowo - kurhany.
Niemirów:
* Grodzisko z XII w.
* Historyczno - urbanistyczny układ przestrzenny.
* Kościół z lat 1780-90.
Tokary:
* Kościół drewniany z 1935r.
* Cerkiew drewniana z 1912r.
Polecane firmy:
ul. Legionów Piłsudskiego 1,
Siemiatycze
tel.
856555919
ul. Pałacowa 19,
Siemiatycze
tel.
856561346