Ciechanowiec


Ciechanowiec - 1 Ciechanowiec - 2

Urząd Miejski Ciechanowiec

ul. Mickiewicza 1

18-230 Ciechanowiec

tel. (0-86) 277-11-45 fax. (0-86) 277-10-66

ciechanowiec.pl

e-mail: info@ciechanowiec.pl

Miejscowości należące do gminy Ciechanowiec: Antonin, Bujenka, Ciechanowiec, Czaje-Bagno, Czaje-Wólka, Dąbczyn, Gaj, Kobusy, Koce-Basie, Koce-Piskuły, Koce-Schaby, Kosiorki, Kostuszyn-Kolonia, Kozarze, Kułaki, Łempice, Malec, Nowodwory, Pobikry, Przybyszyn, Radziszewo-Króle, Radziszewo-Sieńczuch, Radziszewo-Sobiechowo, Radziszewo Stare, Sawczyn, Skórzec, Trzaski, Tworkowice, Winna-Chroły, Winna-Pośwętna, Winna Stara, Winna-Wilki, Winna-Wypychy, Wojtkowice-Dady, Wojtkowice-Glinna, Wojtkowice Stare, Zadobrze.

Charakterystyka: Gmina Ciechanowiec leży w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego, na pograniczu Wyżyny Drohiczyńskiej i Wysokomazowieckiej nad Nurcem, na terenie "Zielonych Płuc Polski".

Najstarsze źródła pisane dotyczące Ciechanowca pochodzą z 1549 roku i 1570 roku. W tym czasie osada funkcjonowała już jako miasto, bowiem na dokumentach była odciśnięta pieczęć z herbem. Prawa miejskie magdeburskie otrzymał Ciechanowiec najprawdopodobniej w 1429r. od wielkiego księcia litewskiego Witolda. Pierwszymi właścicielami miasta był ród Kiszków, za ich rządów wybudowano zamek obronny nad Nurcem, który został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Po Kiszkach miasto przechodziło kolejno w ręce: Bremmerów, Ossolińskich, Szczuków i Ciecierskich.

Największy rozkwit miasto przeżywało w okresie, gdy jego właścicielami byli Ossolińscy. Natomiast najwybitniejszym polskim przyrodnikiem doby Oświecenia był proboszcz ciechanowiecki w latach 1770-1796 Jan Krzysztof Kluk. Po trzecim rozbiorze polski Ciechanowiec najpierw przynależał do państwa pruskiego, natomiast po pokoju w Tylży ziemia przeszła w ręce carskie. W tym czasie wykrystalizował się podział miasta na dwie części: prawobrzeżną (wchodzącą w skład do Królestwa Polskiego) i lewobrzeżną część wcielono do Cesarstwa Rosyjskiego. Mieszkańcy miasta brali czynny udział w powstaniach narodowych, za co spotkały ich represje ze strony cara. Jedną z nich była utrata praw miejskich przez Ciechanów lewobrzeżny. Jednak na przekór wszystkiemu osada rozwijała się dynamicznie. Szczególną sławą cieszyły się organizowane tam targi końskie. Ciechanowiec poważnie ucierpiał zarówno w czasie pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Ze zniszczeń wojennych miasto zaczęło się odbudowywać w latach 60. i 70. Dawną pozycję udało się mu odzyskać zwłaszcza dzięki pomocy mieszkańców.

W Ciechanowcu z zbiorczej sieci wodociągowej korzysta 3,5 tys. mieszkańców (73,1%), zaś z kanalizacyjnej 2,3 tys. (49%). Na potrzeby regionu wybudowano 1 biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 800 m3/dobę.

W gminie funkcjonują 4 szkoły podstawowe i 2 szkoły średnie.

W gminie Ciechanowiec funkcjonuje 791 podmiotów gospodarczych, z czego 17 należy do publicznego sektora własności a 774 do prywatnego. Centrum usługowe regionu rolniczego. Jest to ośrodek przemysłu spożywczego i obuwniczego. Większość firm zajmuje się handlem i usługami.

Walorem regionu są wspaniałe krajobrazy zbliżone do naturalnych. Bardzo atrakcyjne dla odwiedzających są tereny w okolicach wsi Wojtkowice Glinna i Wojtkowice Dady oraz pomiędzy doliną Nurca a wsią Kozarze. Turystów przyciągają tam znaczne różnice w wysokościach pomiędzy obszarami wysoczyznowymi a doliną Bugu. Do wypoczynku zachęcają rzeki, zwłaszcza Bug i Nurzec oraz bogate w grzyby i jagody lasy. W regionie występują obszary o dużej wartości przyrodniczej Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu i Nurca.

Walory turystyczne:
Miejsca godne obejrzenia w Ciechanowcu:
* Kościół parafialny p.w. Trójcy Św. - wzniesiony w latach 1731-37 z fundacji Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego. W skład zwartego zespołu wchodzą: barokowy kościół usytuowany pośrodku cmentarza otoczonego murem z ozdobną, murowaną bramą, dwie prostokątne kostnice w narożach ogrodzenia oraz dwie dzwonnice flankujące frontową część ogrodzenia.
* Cerkiew prawosławna p.w. Wniebowstąpienia - wzniesiona w 1875 roku.
* Synagoga - zbudowana pod koniec wieku XIX.
* Szpital -wzniesiony w latach 1785-88 w stylu klasycystycznym. Ufundowany został dla Sióstr Miłosierdzia.
* Teren dawnego dworu - związany z funkcjonującym w XVI wieku dworem Kiszków, zwanego zamkiem a zniszczonego w czasie wojny szwedzkiej. Kolejne zabudowania, murowane, stanowiły siedzibę Ossolińskich.
* Zespół pałacowo - parkowy - ukształtowany w drugiej poł. XIX w., złożony z neorenesansowego pałacu, oficyny oraz zabudowań gospodarczych; otoczony starannie utrzymanym parkiem krajobrazowym.
* Skansen - zespół obiektów budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia, usytuowany przy Muzeum Rolnictwa im. Ks.Krzysztofa Kluka.
* Muzeum Rolnictwa im. Ks.Krzysztofa Kluka - prezentują one m. in. historię uprawy ziemi, zbiórki zbóż oraz wyroby rzemieślnicze i meble. W tło parku otaczającego pałac wkomponowano ekspozycje budownictwa ludowego regionu mazowiecko - podlaskiego. W głównym obiekcie zorganizowano stałą wystawę poświęconą działalności naukowej patrona Muzeum Rolnictwa Księdza Krzysztofa Kluka

Polecane firmy:

ul. Sienkiewicza Henryka 18, Ciechanowiec
tel. 862771686
ul. Główna 15, Szepietowo
ul. Szkolna 8, Klukowo
tel. 862774586
ul. Drohicka 5, Ciechanowiec
tel. 862772024
ul. Główna 11, Kobylin Borzymy
tel. 862743016