Wysokie Mazowieckie Miasto


Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie

ul. Ludowa 15

18-200 Wysokie Mazowieckie

tel. (0-86) 275-25-92 fax. (0-86) 275-25-93

www.wysokiemazowieckie.pl

Charakterystyka Wysokie Mazowieckie jest miastem powiatowym leżącym nad prawym dopływem Bugu, rzeką Brok. Pod względem geograficznym są to tereny położone na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z początków XIII wieku. Z źródeł z tego okresu wynika, że była to wieś o nazwie Wysokie. Kolejne informacje o miejscowości pojawiają się pod koniec XV wieku, wtedy to Wysokie funkcjonowało, jako osada królewska. Prawa miejskie Wysokie Mazowieckie otrzymało prawdopodobnie przed 1496 rokiem od Kazimierza Jagiellończyka. Kilka lat później przywilej ten potwierdził ówczesny władca polski Aleksander Jagiellończyk. W drugiej połowie XVI wieku miasto przeszło w ręce Radziwiłłów, dzięki temu stało się własnością prywatną. Częste zmiany właścicieli niekorzystnie wpływały na rozwój miasta a dzieła upadku dokończył najazd szwedzki. Ciągłe wojny (wojna północna, konfederacja barska, powstanie kościuszkowskie), jak i kilkakrotna zmiana przynależności państwowej w czasie zaborów nie wpływały korzystnie na odbudowę miasta ze zniszczeń. Za udział w powstaniu styczniowym car ukarał Wysokie Mazowieckie odebraniem praw miejskich. Miejscowość ponownie podniesiono do rangi miasta w 1915 roku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zniszczyli miasto, ponadto wymordowali mieszkającą tam ludność narodowości żydowskiej oraz polską inteligencję. Ale mimo prześladowań ludność prowadziła czynną walkę z okupantem. Po wojnie miasto stało się ośrodkiem powiatowym powstały związane z tym instytucje, zaczęło rozwijać się budownictwo mieszkaniowe. W Wysokim Mazowieckim rozpoczęły działalność szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, przedszkola oraz placówki służby zdrowia.

Poziom infrastruktury w mieści jest dość wysoki. Z sieci kanalizacyjnej korzysta 7,7 tys. mieszkańców (80,6%), z kanalizacyjnej 6,9 tys. (72,5%), natomiast rozdzielczą sieć gazową posiada 1,3 tys. ogółu ludności wysokiego Mazowieckiego (13,4%). Miasto posiada poza tym nowoczesną stację uzdatniania wody, a ponadto może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników w regionie podłączeń mieszkańców do sieci telefonicznej. Z uwagi, iż miasto położone jest w obrębie "Zielonych Płuc Polski" władze miasta szczególne dbają o przeznaczenie części funduszy na inwestycje proekologiczne. Temu ma służyć modernizacja wysypiska śmieci. Władze urzędu gminy starają się również o unowocześnić istniejącą oczyszczalnie ścieków.

W wysokim Mazowieckim zarejestrowanych jest ponad 1140 podmiotów gospodarczych, z czego do publicznego sektora własności należało 35 podmiotów, natomiast pozostałe znajdują się w rękach prywatnych. Miasto jest ośrodkiem przemysłu rolno - spożywczego, poza tym funkcjonują zakłady handlowo - usługowe.

Walory turystyczne miasta: * Kościół pounicki - zbudowano go w 1798 roku. Początkowo kościół służył unitom, w 1875 roku zamieniono ją na cerkiew prawosławną. W 1929r. zaniedbany w czasie wojny budynek stał się kościołem katolickim. * Kościół Parafialny P.W. Św. Jana Chrzciciela i Wszystkich Świętych - zbudowano go w 1875 roku - trójnawowy o układzie bazylikowym. * Miasto posiada dużą ilością zieleni, trzy parki ze stawem i fontanną. * Miejski Ośrodek Kultury wraz z Urzędem Miejskim organizują liczne imprezy. * Miasto posiada dobrą bazę noclegową, kino, kawiarnie, restauracje.

Polecane firmy: