Zambrów Miasto


Urząd Miasta Zambrów

ul. Fabryczna 3

18-300 Zambrów

tel. (0-86) 271-27-65 fax. (0-86) 271-21-17

www.zambrow.pl e-mail: um.@zambrow.pl

Charakterystyka Zambrów położony jest w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego nad rzeką Jabłonną (dopływ Narwi). Pod względem geograficznym miasto zlokalizowane jest na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej. Przez miasto przebiegają bardzo ważne szlaki komunikacyjne Warszawa - Białystok i Olsztyn - Łomża - Lublin. Położony jest na obszarze "Zielonych Płuc Polski". Nazwa Zambrów wywodzi się od staropolskiego słowa oznaczającego "miejsce pobytu żubrów". Osada była początkowo wsią książęcą, pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1283 roku. Prawa miejskie chełmińskie otrzymał Zambrów około 1430 roku. W momencie przyłączenia Mazowsza do Korony stał się miastem królewskim. Do trzeciego rozbioru Polski miasto było stolicą powiatu. Największy rozwój Zambrów zanotował w XV i XVI wieku, był on wtedy lokalnym centrum handlu i rzemiosła. Dobrą passę przerwały wojny, które toczyły się na terytorium naszego kraju w XVII i XVIII wieku. Ożywienie gospodarki stało się za sprawą budowy dwóch szlaków komunikacyjnych Warszawa - Białystok, a następnie Łomża - Czyżew. Miasto utraciło prawa miejskie w 1870 roku, była to kara jaką car narzucił miast za poparcie powstania styczniowego. W latach 1885-1894 Rosjanie wybudowali na terenie miasta kompleks koszar, w których stacjonowały dwa pułki piechoty. W 1919 roku Zambrów odzyskał prawa miejskie. W okresie międzywojennym miejscowość nadal była związana z wojskiem, gdyż stacjonował tu 71 Pułk Piechoty oraz funkcjonowała znana szkoła podchorążych rezerwy. W czasie II wojny światową mieszkańców miasta masowo zsyłano w głąb Rosji, natomiast Żydów umieszczono w getcie. Zniszczenia wojenne szacowano na 43%. Zambrów szybko odbudowywał się ze zniszczeń, powstawały nowe przedsiębiorstwa produkcyjne, m.in. zakład przemysłu bawełnianego. Zambrów spełnia rolę centrum administracyjnego, handlowego, gospodarczego i usługowego dla okolicznych gmin.

W Zambrowie ze zbiorczej sieci wodociągowej korzysta 22,3 tys. mieszkańców (93,5%), zaś z kanalizacyjnej 21,6 tys. (90,2%). Na potrzeby mieszkańców wybudowano 1 biologiczną oczyszczalnię ścieków o przepustowości 6500 m3/dobę. Miasto posiada składowisko odpadów, nowoczesną centralę telefoniczną oraz ciepłownię miejską. W mieście funkcjonuje 4, przedszkola, 4 szkoły podstawowe, 2 gimnazja oraz 5 szkół średnich.

W Zambrowie funkcjonuje 2133 podmiotów gospodarczych, wśród których 89 należy do publicznego sektora własności, natomiast pozostałe 2044 stanowi własność prywatną. Największym zakładem jest przedsiębiorstwo bawełniane, poza tym funkcjonują zakłady przemysłu rolno - spożywczego, drzewnego i budowniczego. Ponadto w mieście działają małe i średnie zakłady handlowo - usługowe.

Walory turystyczne W mieście warto zobaczyć: * Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej - zbudowany w latach 1874-79 w stylu neoromańskim według projektu warszawskiego architekta Bolesława Muklanowicza. * Kapliczka - z połowy XIX wieku. * Cmentarz - założony w 1795 roku. * Kaplica cmentarna - wzniesiona w 1795 roku. * Kaplica grobowa Woyczyńskich - właścicieli Porytego Jabłoni z około 1870 roku, Grób powstańców 1863-64 - znajdujący się na cmentarzu. Na białej płycie wyryte są nazwiska poległych. Obok tego grobu usytuowany jest zbiorowy grób żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. * Pomnik nagrobny, wystawiony ofiarom zbrodni hitlerowskich, dokonanych w kwietniu 1943 roku, wybudowany ze składek uzbieranych przez rodziny pomordowanych około 1948 roku. W 1993 roku wmurowano tablicę, upamiętniającą 50-ta rocznicę powstania Armii Krajowej.

W Zambrowie istnieje Miejski Ośrodek Kultury, w skład którego wchodzi Biblioteka Miejska, Regionalna Iza Historyczna oraz Koło Brydża Sportowego. W ośrodek prowadzi się zajęcia teatralne, muzyczne i plastyczne dla dzieci, sekcję tańca nowoczesnego, modelarstwa kartonowego dla młodzieży oraz brydż, siłownia i spotkania towarzyskie dla dorosłych. MOK urządza również spotkania ze znanymi ludźmi ze świata kultury.

Polecane firmy: