Czyżew


Urząd Gminy Czyżew

ul. Mazowiecka 34

18-220 Czyżew

tel. (86) 275-50-36 fax. (86) 275-51-16

e-mail: sekretariat@umczyzew.pl

umczyzew.pl

Miejscowości należące do gminy Czyżew:

Czyżew-Chrapki, Czyżew, Czyżew Ruś-Kolonia, Czyżew Ruś-Wieś, Czyżew-Siedliska, Czyżew-Stacja, Czyżew-Sutki, Czyżew-Złote Jabłko, Dąbrowa-Cherubiny, Dąbrowa-Kity, Dąbrowa-Michałki, Dąbrowa-Nowa Wieś, Dąbrowa-Szatanki, Dąbrowa Wielka, Dmochy-Glinki, Dmochy-Mrozy, Dmochy-Rodzonki, Dmochy-Wochy, Dmochy-Wypychy, Godlewo-Kolonia, Godlewo-Piętaki, Jaźwiny-Koczoty, Kaczyn-Herbasy, Krzeczkowo-Gromadzyn, Krzeczkowo Mianowskie, Krzeczkowo-Nowe Bieńki, Krzeczkowo-Stare Bieńki, Krzeczkowo-Szepielaki, Michałowo Wielkie, Ołdaki-Magna Brok, Rosochate Kościelne, Rosochate Nartołty, Siennica-Klawy, Siennica-Pietrasze, Siennica-Szymanki, Siennica-Święchy, Stare Zalesie, Stary Kaczyn, Stokowo-Szerszenie, Święck-Strumiany, Zalesie-Stefanowo, Zaręby-Bindugi, Zaręby-Góry Leśne, Zaręby-Skórki, Zaręby-Święchy.

Charakterystyka:

Gmina Czyżew leży w południowo - zachodniej części powiatu wysokomazowieckiego, nad rzeką Brok, na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej. Pierwsze wzmianki o osadzie Czyżew pochodzą z XII wieku, stanowiły one wtedy uposażenie biskupstwa płockiego. W następnym wieku w wyniku wojen wieś została zniszczona. Ponowne zasiedlenie tego terenu nastąpiło w XV wieku, kiedy w państwie polskim nastąpił względny pokój. Czyżew stał się własnością drobnej szlachty mazowieckiej - Czyżewskich herbu Pobóg. W późniejszych latach poprzez małżeństwo Anny Czyżewskiej ze Stanisławem Godlewskim wieś weszła w pośiadanie rodziny Godlewskich herbu Gostawo. Dzięki staraniom ich potomków w 1738 roku król Polski nadał osadzie Czyżew prawa miejskie.

Po trzecim rozbiorze polski ziemia czyżewska przeszła w ręce Prus, natomiast po traktacie w Tylży w 1807r. znalazła się pod panowaniem rosyjskim. W 1870 roku Czyżew utracił prawa miejski, była to kara jaką narzucił car za powstanie styczniowe. Osadę nie ominęły działania wojenne. Po odzyskaniu ponownie wolności Czyżew został włączony do województwa białostockiego a w 1975r., do łomżyńskiego. Obecnie znajduje się w województwie podlaskim.

W gminie Czyżew funkcjonują 383 podmioty gospodarcze, z czego 15 należy publicznego sektora własności, reszta znajduje się w rękach prywatnych. W regionie prosperują zakłady mięsne, zakład tapicerski oraz firmy handlowo - usługowe.

Jednym z ciekawszych założeń obronnych w gminie Czyżew jest grodzisko w miejscowości Święck-Strumiany. Był to gród kasztelański, będący jedną z jednostek terytorialnych w zarządzie administracyjnym Mazowsza w XII-XIII w. Gród założono na cyplowo ukształtowanym płaskowyżu obniżającym się i wchodzącym od zachodu w dolinę zalewowa rzeki Brok. Jego naturalne walory obronne powiększono odcinajac od wschodu nasadę cypla dwoma fosami oraz dwoma pierścieniami wałów. Obecnie widoczne są ślady fortyfikacji w postaci zewnętrznego wału oporowego, wału właściwego, oddzielonego od poprzedniego pierwszą fosą, i okalającego pierścieniem majdan.

Na uwagę zasługują też zabytki miasta czyżew: XIX-wieczny kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany w stylu neorenesanowym, budynek dworca kolejowego, czy synagoga z końca XIX wieku.

Polecane firmy:

ul. Szeroka 17, Ciechanowiec
tel. 862771695
Dąbrówka Kościelna
tel. 864762667
ul. Akacjowa 1, Czyżew
moniwoda@wp.pl
ul. Główna 20, Szepietowo
tel. 864760370 , 695912997
ul. Drohicka 5, Ciechanowiec
tel. 862772024